m.jpg

 

Γεννήθηκε στην Αθήνα στις 01.06.1963. Κατάγεται από τη Νάξο και την Αμοργό των Κυκλάδων.
Παντρεμένος με τη Δικηγόρο Θεοδώρα Βαγενά, έχει ένα γιο και μια κόρη.
Εισήχθη με υποτροφία και απεφοίτησε από το Οικονομικό Τμήμα της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Κάτοχος διπλώματος μεταπτυχιακών σπουδών στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Αρχικά εργάσθηκε για αρκετά χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και κατόπιν στο Υπουργείο Οικονομικών. Μιλά Αγγλικά.
Εξελέγη για πρώτη φορά, πρώτος σε ψήφους, Βουλευτής Κυκλάδων με τη Νέα Δημοκρατία, στις εθνικές εκλογές του Σεπτεμβρίου του 2007.
Εξελέγη Βουλευτής Κυκλάδων στις εθνικές εκλογές του Οκτωβρίου του 2009. Επανεξελέγη πρώτος σε ψήφους απ' όλους τους συνδυασμούς Βουλευτής Κυκλάδων με τη Νέα Δημοκρατία, στις εκλογές του Μαϊου 2012.
Διετέλεσε Τομεάρχης Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων της Ν.Δ. (14/12/2009 - 8/1/2011).
Διετέλεσε Αν. Τομεάρχης Οικονομικών της Ν.Δ. (10/1/2011-11/4/2012).
Υπουργός Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας (21/06/2012-27/01/2015).
Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος Ν.Δ. (Φεβρουάριος 2015-Νοέμβριος 2016)

Μέλος της Διαρκούς Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων της Βουλής και της Επιτροπής Παρακολούθησης του Ασφαλιστικού Συστήματος.

Τομεάρχης Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης & Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ν.Δ. (Νοεμβριος 2016)

  • Ξεκίνησε την πολιτική του σταδιοδρομία ως ενεργό στέλεχος στο χώρο της Νεολαίας της Νέας Δημοκρατίας.
  • Δύο φορές διετέλεσε μέλος του Εκτελεστικού Γραφείου της Ο.Ν.Ν.Ε.Δ.
  • Έντονη και πολύχρονη παρουσία στο χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης: Δημοτικός Σύμβουλος Βύρωνα το 1990. Εκλέγεται συνεχώς τέσσερις φορές Νομαρχιακός Σύμβουλος Αθηνών (1994-2007). Εκλέγεται Πρόεδρος του Διευρυμένου Νομαρχιακού Συμβουλίου Αθηνών-Πειραιώς (1999). Εκλέγεται για δύο θητείες στο Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων Ελλάδος (1999-2006). Εκλέγεται Αντιπρόεδρος του Νομαρχιακού Συμβουλίου Αθηνών το 2007.
  • Εκλέγεται Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρίας Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης (Ε.Ε.Τ.Α.Α.) Α.Ε. (2004-2007).
  • Εκλέγεται Γενικός Γραμματέας του Δ.Σ. Εφοριακών Αττικής και Κυκλάδων το 2003. Εκλέγεται στην Εκτελεστική Επιτροπή της Π.Ο.Ε. Δ.Ο.Υ. το 2005.
  • Εκλέγεται Πρόεδρος της Πανελλήνιας Δ.Α.Κ.Ε. Εφοριακών το 2005.
  • Εκλέγεται μέλος της Συνέλευσης των Αντιπροσώπων του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδος από το 1997.
  • Έχει δημοσιεύσει σημαντικό αριθμό άρθρων σε εφημερίδες και περιοδικά για οικονομικά και φορολογικά θέματα.
ΒΡΟΥΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
Βουλευτής Κυκλάδων
Powered By
Approved & Licences